Çocuklarda Okul Korkusunu Yenmenin Yolları

BURADASIN
Okul Fobisi Nedir Nasıl Yenilir

18 Eylül itibari ile okullar açıldı ve bir nesil daha ilk kez okula başlayarak birinci sınıf oldular. Eğer sizinde çocuğunu birinci sınıfa başladı ise bu yazıyı dikkatle okumalısınız. Okula başlayan çocuğunuzda okul fobisi olup olmadığını tespit edebilmek, ileride yaşayacağı sıkıntılara karşı önlem alabilmek için oldukça yararlı olacaktır. Okul fobisi yaşayan çocuklarda içine kapanıklık, nefret duygusu, arkadaş edinememe, kendini ifade edememe gibi birçok çeşitli etkilere yol açmaktadır. Çocuğunuzun okul fobisini yenebilmek için aşağıdaki tavsiyeleri uygulamakta fayda var.

KORUMACILIĞIN AŞIRISI, ÇOCUĞUNUZA ZARAR VERİR

Çocuğunuz okulun başladığı güne kadar anne kucağında, anne şefkati ile büyümüş bir durumdaydı. Artık işler tersine dönüyor. Çocuğunuz ilk kez kendi başına bir ortamda bulunacak ve orada yaşıtı bir sürü kişi olacak. Sizin aşırı korumacı tavrınız çocuğunuz çevresi ile iletişime geçerken sıkıntılara yol açar. Herhangi bir problem ve sorun karşısında ilk çare olarak sizi aramasına ve bulamayınca hayal kırıklığına yol açar. Bu nedenle korumacı tavrınızı ne eksik ne de aşırı tutun. Unutmayın hepimiz çocukluğumuzda belirli bir özgürlüğe sahiptik.

OKULU ANLATABİLMEK, FOBİYİ YENER…

Okula başlayan birçok çocuk o zamana kadar sürekli oyun oynamış ve sorumluluk duygusundan eksik bir şekilde yetişmiştir. O yüzden okulun ilk haftasından hatta ilk gününden sonra birçok çocuk okulu sevmediğine dair sözler sarf eder. Bu noktada sizin okulu güzel bir dille anlatmanız gerekir. Okulu sevmesinin nedenleri arasında yeni arkadaşlar edinebilmesi, yeni şeyler öğrenebilmesi gerektiğini anlatmanız gerekmektedir. Eğer okulu sevmediğini söylediğiniz zaman herkes seviyor ya da herkes okula gidiyor tarzı yüzeysel cevaplar ise çocuğunuzda bu fobiyi yenmesinde yararlı olmayacaktır.

ÇOCUĞUNUZUN OKUL FOBİSİNİ YENEBİLMESİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Son dönemlerde anne veya babalar okulun ilk günlerinde çocuklarının yanında olduğu güvenini verebilmek adına çocuğu ile okulda aynı sırada oturuyor. Bu doğru bir tavır değildir. Vazgeçilmelidir.
  2. Okulun ilk günleri itibari ile çocuğunuza oyun ve ders saatlerini düzene sokacak şekilde alıştırın. Hem oyundan hem derslerden eksik kalmasın. Unutmayın ağaç yaş iken eğilir.
  3. Okula sık sık gidip çocuğun kontrol edilmesi, denetlenmesi çocukta baskı oluşturabilir veya sorumluluk duygusunu edinmesinden yoksun kılabilir. Unutmayın çocuğunuz sorumluluk almaya başladığı yıla geldi.

 

Bu Yazi Toplam da 36 Kez Okundu okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Çocuklarda Okul Korkusunu Yenmenin Yolları Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Wordpress Tema indir
TemaHEX