Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

BURADASIN
Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik Sigara

Son zamanlarda zararsız denilerek, sigara içenleri elektronik sigaraya yönlendirmeye çalışanlara karşı uzun bir süredir profesör doktorlar ve bilim adamları piyasada bulunan mevcut elektronik sigaranın zararlarını ve faydalarını araştırıyordu. Bilinenden çok daha zararlı olan ve anlatıldığı kadar masum olmayan bu sigaralar, halen birçok kişi için yararlı bir şey olduğu için sigaradan elektronik sigaraya geçişlerini sağlıyor. Sigarayı bırakıp, elektronik sigaraya geçişin çok yoğun olduğu şu günlerde, elektronik sigara kullanan kişilerin gerçekten sigarayı bıraktıklarını söylemesi, bilim adamları tarafından psikolojik olarak yorumlanıyor. Sonuç olarak tat ve kullanım farklılığı sonrasında sigara bağımlılığını yenebilmek pek mümkün değil. Lakin kullanıcıların sigarayı bırakabilmeleri, o kişilerin psikolojik olarak sigara bağımlısı olduklarını ortaya seriyor. Peki bu elektronik sigaranın zararları nelerdir. Şimdi gelin isterseniz o zararları inceleyelim.

 

Elektronik Sigara

Elektronik Sigara

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

İlk olarak sadece nikotin içerdiği için zararlı değil söylemine açıklık getirelim. Elektronik Sigara Nedir? adlı konuda sigaranın içerisinde bulunan yapı mekanizmasını anlatmıştık. Bu sigaralarda bulunan likit sıvılar damar sağlığını tehdit ediyor. Alınan likit sıvılar, vücut içine girdikten sonra damarlarda çeşitli tıkanıklar ile damar yolları hastalıklarına yol açabiliyor. Bildiğiniz üzere elektronik sigaraların, normal sigaralara göre bir diğer farkı ise içine eklenen çeşitli aromalar. Bu aromalar eklendiği zaman, aromanın ham maddelerinden biri ise şekerdir. Şeker nikotin ile birleştiği için kişiyi daha fazla nikotin bağımlısı yapabilir.

Ayrıca şöyle düşünün, birçok kez haberlerde görmüşüzdür. Ülkemizde satışa sunulan oyuncakların plastik yapısında dahi kanserojen madde bulunurken, bu sigaraların yapısında bulunmayacağını garanti edebilir misiniz? Tabii ki hayır. Zaten yapılan son araştırmalar bu ürünlerde kanserojen maddelere rastlandığı belirtildi. Hem sigaranın likit sıvısı içinde bulunan kanserojen maddeler, hem de eklenen meyve ve sebze aromaları içerisinde çeşitli zararlı kanserojen maddeler bulunuyor. Son olarak kaliteli bir markadan alınmayan, üçüncü kalite üretim olan elektronik sigaralar, elektrik yapısında meydana gelen kısa devreler yüzünden kişinin elinde veya cebinde patlama tehlikesi oluşturuyor. Sigara içeyim derken normal sağlığınız dışında fiziki sağlığınızdan da olmayın.

Bu Yazi Toplam da 31 Kez Okundu okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Wordpress Tema indir
TemaHEX