Kapitalizm’in Gerçek Yüzü: The Founder

BURADASIN
The Founder Filmi İzle

Merhabalar,

Gece vakti bazen hiçbir şey yapmayasınız gelir açıp bir film izlemek istersiniz ya ben de o anlardan birini yaşarken The Founder filmine denk geldim. Oldukça akıcı ve sürükleyici bir film olan The Founder, Mc Donald’s şirketinin yükseliş ve bugünlere geliş hikayesini anlatıyor. Filmin kısaca konusuna bakacak olursak, Ray Kroc adında bir pazarlamacı birçok ürün satışı denemiş hep başarısız olmuştur. Bir gün hazır yiyecek satan büfe ve marketlere milkshake makinesi satmaya çalışır lakin sonuç yine hüsrandır. Ta ki 8 adet makine siparişi alıncaya kadar. Siparişi aldıkları yer iki kardeşin açtığı ve çok fazla müşterisi olan bir hamburgerci dükkanıdır. Hamburgerci dükkanından gelen sipariş üzerine şaşıran Ray, ülkenin diğer yakasında olmasına rağmen mağazayı görmeye kendisi gider. Gittiğinde caddeye kadar taşmış bir kuyruk görür. Kuyruğa girer ve sıra ona geldiğinde büyük bir şok yaşar. İstediği yemek siparişi 30 saniye içinde hazırdır ve önüne bırakılmıştır. Bunun üzerine şirketin sahibi olan iki kardeş ile hikayelerini dinlemek için buluşur ve hızlı yemek sistemi adı verdikleri sistemi öğrenir.

Sistemi öğrenmesine rağmen yeni bir girişim kurmayı akıldan bile geçirmez. Çünkü dünya markası olacak olan marka Mc Donalds’ın tam kendisidir. Bu konuda çalışmalar yapan ve bayilik açmak için çalışmak isteyen Ray, kardeşleri ikna ederek ilk bayiliği açar ve bayiliği açmasının ardından işleri zaman içerisinde hızla büyütür. Kardeşler ne kadar çekingen ve yeniliklere karşı olsa da Ray, tam bir kapitalizm adamıdır. Yükselmek için çeşitli pazarlama tekniklerini, mağaza konseptini, makineleri almaktan geri durmaz. Ne kadar işleri büyütse de finansal olarak zorluktadır. İmzaladığı sözleşme oldukça zararınadır. Buna rağmen pes etmeyen Ray Kroc, ekibine azimli ve çalışkan kişileri toplayarak işleri toparlamasını da başarır. Muhasebecisi olarak aldığı Fred, Ray için bayilik dükkanlarının kurulacağı arsaları satın almasını önerir. Bundan sonra oldukça hızlı büyüme yaşayan Mc Donalds markası için her şey iyi olsa da kardeşler ile Ray arasında sorunlar vardır. Çünkü şirkete bakış açıları oldukça farklıdır. Ray 5 eyalette 17 bayisi bulunan dev bir ceo’ya dönüşürken markanın yaratıcıları ilk kurdukları yerde saymaktadır. En son ipler kopma noktasına gelince aralarında bir sözleşme imzalayarak şirketi tamamen kendi üstüne alır ve bugünün en çok kazandıran Fast Food markasını tüm dünyaya yayar.

Filmden aklımda en çok kalan sözler ise, Dünya eğitimli aptallar ile doludur. Birisi boğuluyorsa eğer bende boğulması için ağzına boru sokmaktan geri durmam. Mc Donald’s Amerikadır. Amerika Mc Donald’s’tır. Sözleri oldukça akılda kalıcı yer ediniyor. Eğer kendinizi azim ve kararlılık konusunda eksik hissediyorsanız izleyeceğiniz müthiş bir yapıt olduğunu belirtmeliyim.

Bu Yazi Toplam da 27 Kez Okundu okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Kapitalizm’in Gerçek Yüzü: The Founder Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Wordpress Tema indir
TemaHEX