Osteopeni Nedir ?

BURADASIN

Kemik kaybı olarak da bilinen osteopeni, kemiklerdeki mineral yoğunluğunun azalmasıyla ve kemiklerin güçsüzleşmesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Kemik dokusu canlı bir dokudur. D vitamini, kalsiyum gibi besinler sayesinde kemik yapısı kendini yeniler ve güçlenir. Bir başka deyişle vücudumuzdaki tüm dokular gibi kemik dokusu da devamlı yapım-yıkım faaliyetlerini yürütür. Eğer kemikler yeterince beslenemezse yıkım faaliyetleri hızlanır ve kemik mineral yoğunluğunu kaybederek zayıflamaya başlar. Osteopeni, kemik yapısında zayıflama ve güçsüzleşme olduğunda ortaya çıkar.

Kemik dokusu ayrıca dış etkenlerden de etkilenen bir dokudur. Kemik dokusunun beslenmesi ve güçlenmesi için gereken besinler tüketilse de, vitamin ve mineraller alınsa da bazı dış etkenler kemiklerin zayıflamasına sebep olabilir. Sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz yaşam gibi dış faktörler osteopeniye neden olur.

Osteopeni, daha çok 30 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Bunun sebebi, 30 yaşından sonra kemik yapısında meydana gelen yapım faaliyetlerinin yıkım faaliyetlerinden daha yavaş olmasıdır. Vücuttaki her doku gibi kemik dokusu da yaşla birlikte yıpranır, yenilenmesi daha güç olur. Bu nedenle kemik dokusunu gelişme çağında ve 30 yaş öncesinde güçlendirmek ve beslemek oldukça önemlidir.

Osteopeni, kemik dokusunu zayıflatarak daha kolay kırılmasına ve incinmesine sebep olur. Osteopenisi olan hastalar bir yerden bir şey kaldırmak gibi günlük hayatlarında yaptığı hafif hareketler sonucunda bile kemik kırılmaları, çatlamaları gibi sorunlar yaşayabilirler. Hastaların yaşadığı bu belirtileri azaltmak için kalsiyum, bifosfonatlar, raloksifen, kalsitonin, hormon replasmanı ve D vitamini takviyesi gibi ilaç tedavileri uygulanır.

Osteopeni ilerleyen bir sağlık sorunudur. Gerekli tedbirler alınmazsa ve tedavi edilmezse kemik yapısındaki zayıflama ve yıkım faaliyetleri artar, bunun sonucunda da osteoporoz yani kemik erimesi görülür. Osteoporoz osteopeninin ilerlemiş aşamasında görülür ve hastanın kemiklerinin çok sık kırılmasına, hareket kabiliyetinin neredeyse yok olmasına sebep olan ciddi bir hastalık haline gelir.

Kemik dokusunun korunması ve güçlenmesi, osteopeniden korunmanın tek yoludur. Bunun için dokuda meydana gelen yapım faaliyetlerinin hızlandırılması gerekir. Bunun için düzenli spor yapmak, iyi beslenmek ve kemik dokusu için gerekli olan D vitamini, kalsiyum, flor gibi maddeler bakımından zengin

besinleri tüketmek gerekir. Süt ve süt ürünleri, pazı, ıspanak, yumurta tüketmek ve Güneş ışığında bolca bulunan D vitaminini almak oldukça önemlidir.

Bu Yazi Toplam da 49 Kez Okundu okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Wordpress Tema indir
TemaHEX