Sonbahar Hastalıklarına Karşı Önlem Alın

BURADASIN
Sonbahar Hastalıkları

AMAN DİKKAT

Yaz sezonunu bıraktığımız şu günlerde ortaya çıkan mevsim değişimi ile kişiler hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak güç duruma düşmektedir. Yaz boyu havaların sıcak olmasından kaynaklı ince giyim, ıslak bir şekilde kurulanma ihtiyacı hissetmeme durumları kişiyi sonbahar mevsimine girdiğimiz şu günlerde hazırlıksız yakalayabilir. Bu nedenle çeşitli hastalıklara yakalanmadan önce alacağınız bazı önlemler ile kendinizi koruyabilirsiniz.

Bu dönemde yaz sezonuna göre daha sık bir şekilde toplum içine katılacaksınız. Okullar, kurumlar, toplu taşıma araçları gibi yerlerde bulunmanız sizin hastalanma oranınızı arttıracaktır. Ayrıca halen havalar tam soğumadığı için bir sıcak bir soğuk hava ile karşılaşmanız vücudunuzu hastalıklara karşı korumasız duruma düşürecektir. Grip, nezle, enfeksiyon hastalıklarına karşı aşağıdaki önlemleri alarak ısı değişimine ayak uydurabilirsiniz.

SONBAHAR HASTALIKLARINA YAKALANMAMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

  1. Bu dönemde ellerde oldukça fazla bakteri ve mikrop bulunur. Bu yüzden sık sık elinizi kurallara uygun bir şekilde yıkayın. Ellerinizi yıkamadığınız süre boyunca burnunuzdan ve gözlerinizde uzak tutmaya çalışın.
  2. Toplu taşıma araçları, kapalı mekanlar, devlet kurum daireleri gibi kalabalığın olduğu yerlerde olabildiğince uzak durmaya çalışın. Havalandırması iyi olmayan yerleri kesinlikle tercih etmeyin.
  3. Bu dönemde havaların soğuması size çok soğuk havalar gibi gelip kalın giyinmenize neden olabilir. Bu durum yanlıştır. Ya da gündüzlerin sıcak olmasına aldanıp akşam saatleri için hasta edecek şekilde ince giyinmeyin. Mevsimlik elbiselerin çıkartılma zamanı gelmiş demek 🙂
  4. Bu dönem içerisinde sağlık ocağına giderek grip aşısı yaptırarak şimdiden önlem alabilirsiniz.
  5. Ortak yaşam alanlarında bulunan ortak kullanım ürünlerini kullanmamaya özen gösterin. Kalem, kumanda, merdiven tutacağı gibi…
  6. Mendil kullanımınız var ise eğer bu mendilleri tek seferlik kullanın. Bir daha ki sefere aynı mendilleri kullanmak hastalık riskini arttıracaktır.
  7. Sonbaharın gelmesi ile pazar raflarına da çeşitli C vitamini içeren meyveler gelmeye başladı. Bu meyvelerden bol bol tüketin. Bal ve süt tüketimini es geçmeyin. Ayrıca her mevsimde olduğu gibi su tüketimine özen gösterin.
  8. Uykunuzu düzene sokun. Yaz aylarında edinilen geç yatma durumu sizin vücut enerjinizi düşürerek hastalıklara karşı yenilmeniz için zemin hazırlar.

Bu Yazi Toplam da 29 Kez Okundu okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Sonbahar Hastalıklarına Karşı Önlem Alın Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Wordpress Tema indir
TemaHEX