TEOG Kaldırıldı, Liselere Giriş Nasıl Olacak?

BURADASIN
TEOG

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TEOG sınavı değişecek açıklamasından sonra çok hızlı bir şekilde sistemden kaldırılan, ilk öğretimden orta öğretime geçiş durumu nasıl olacağı milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Beklenen meraklı bekleyişin sonunda yapılan açıklamalar, Liselere giriş sınavının nasıl bir sistem olacağı hakkında soru işaretlerini bir nebze kaldırmış durumda.

İLGİ VE YETENEK LİSELERİ BELİRLEYECEK!

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamada TEOG sınavı sonrasında yeni gelecek olan sistemin merkezi bir sınav şeklinde olmayacağını belirterek, öğrencinin yıllar içerisinde başarısı ve yeteneğine göre değişeceğini, hangi liseye gideceği ise ilgi alanına göre belirlenecek. Böylece her öğrenci ilgisi ve meraklı olduğu eğitimi alacak dedi. Milli Eğitim Bakanlığı dışında Bakanlar Kurulu için sınav sistemine dair sunumu hazırladık. Eğer ki Bakanlar Kurulu sınavın düzeni ve nasıl olacağı konusunda bizi çağırırsa biz hazır halde bekliyoruz. şeklinde sözlerine yer verdi.

AÇIK UÇLU SORULAR GELİYOR

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Akademik Yıl açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, TEOG yerine gelecek sınav sistemi ile ilgili olarak;

Bir öğrenci 4 yıl ilk öğretim, 4 yıl orta öğretim görüyor. 4 yıllık orta öğretim sonucunda 5 – 6 – 7 – 8. sınıfta okuyan öğrencinin 4 yıllık not ortalaması baz alınarak bir akademik başarı puanı oluşturulacak. Sonrasında okulların değil, Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı  soru bankasından seçilen sorularla açık uçlu soruların olduğu, klasik testin olmadığı bir sınav yapılacak. Ayrıca öğrencinin 4 yıl boyunca ilgi alanları tespit edilerek buna göre bir puanda alınacak hepsinin toplanıp ortalaması baz alınarak gidebileceği liseler belli olacak. Bu duruma göre yerleştirmeler yapılacak.

sözlerine yer verdi.

Sınav sistemi şuan herhangi bir şekilde tam olarak net belli olmasa da bilinen bir gerçeklik olarak TEOG kaldırıldı. Üniversite giriş sınavlarında da açık uçlu sorular sorulması, ezber gerektiren soruların yerine yorum gerektiren soruların çoğalması bir anlamda Hükumet’in öğrencilerin ezberci eğitimden ziyade yaratıcı bir eğitimde olmasını istediğini gösteriyor.

Bu Yazi Toplam da 56 Kez Okundu okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

TEOG Kaldırıldı, Liselere Giriş Nasıl Olacak? Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Wordpress Tema indir
TemaHEX